21 Nisan 2019 , Pazar
01-01-1970
Zafer DİNDAR

Zafer DİNDAR

Markanızı Başkası Kullanıyorsa?

Bir markanın güçlendirilmesinde esas sorumluluk marka sahibine aittir. Herhangi bir ihlali saptamak ve marka haklarını korumak için hangi önlemlerin alınması gerektiğine karar vermek marka sahibi olarak şirketinize kalmıştır.

Eğer birilerinin markanıza ihlal ettiğine inanıyorsanız, bir uzman tavsiyesine başvurmak her zaman yararlı olacaktır. Fikri mülkiyet hakları konusunda uzman bir avukat ülkenizde ve belki de komşu ülkelerde taklit ve ihlale karşı dava açmak için mevcut seçenekler hakkında bilgi vermesi açısından doğru kişi olacaktır ve size haklarınızı yasal yollardan nasıl koruyacağınız konusunda tavsiyelerde bulunacaktır.

Marka haklarınızın ihlali ile karşı karşıya kalırsanız, iddiaya muhatap olan ihlalciye olası bir anlaşmazlık durumunun mevcudiyetini anlatan bir yazı (genel olarak “durdur ya da vazgeç yazısı” şeklinde bilinir) göndererek başlayabilirsiniz. Bu yazıyı hazırlarken bir marka avukatından yada marka patent vekilinden yardım almanız önerilir.

İhlal fiilinin işlendiği yeri biliyorsanız, zanlı şirket veya bireye önceden uyarıda bulunmadan bir marka avukatının yardımıyla arama ve el koyma emri alarak (genellikle yetkili mahkeme yada polisten) baskın yapmak mümkündür.

 

İhlalci, yasal makamlar tarafından ihlale konu olan mal veya hizmetlerin üretimi ve dağıtımında ilgisi olan kişilerin kimlikleri ve dağıtım kanalları hakkında bilgi vermeye zorlanabilir. İhlal konusunda caydırıcı bir etken olarak, yasal makamlar sizin talebiniz üzerine hiçbir şekilde tazminat ödemesi olmaksızın ihlale konu malların ve malzemelerin tahrip edilmelerini veya ticari kanallar dışında satışını kararlaştırabilirler.

Marka sahiplerinin, sahte markalı malların ihracını önlemek için bir çok ülkede ulusal gümrük makamları aracılığıyla uluslar arası sınırlarda alabileceği önlemler mevcuttur.

Bir marka sahibi olarak şirketiniz, taklit malların ilgili ülkede dağıtımından önce gümrük makamlarının yardımını isteyebilir. Gümrük makamlarının yardımı öngörülmüş bazı ücretlerin ödenmesini gerektirebilir. Bunun için ilgili gümrük makamlarıyla irtibata geçmelisiniz. Bazı durumlarda ihlali önlemenin yolu ise hakem ya da arabulucudan geçer. Hakem kararıyla çözüm mahkeme sürecine kıyasla genellikle daha az resmi, daha kısa süreli ve daha az masraflı olup, bir hakem kararının uluslararası alanda uygulanması daha kolaydır. Arabuluculuğun bir avantajı ise tarafların anlaşmazlık çözüm sürecinde kontrolü ellerinde tutmalarıdır. Bu durum şirketinizin ileride işbirliği yapmak isteyebileceği diğer girişimle iyi iş ilişkilerini korumasına yardımcı olur.

Zafer DİNDAR

ASİST PATENT LTD.ŞTİ

[email protected]

MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


YAZARIN DİĞER YAZILARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU