21 Nisan 2019 , Pazar
01-01-1970
Özlem Bekiş

Özlem Bekiş

İŞSİZLİK , MESLEK EDİNDİRME KURSLARI VE TORBA YASA

 

Günümüzün belki de en önemli sorunlarından birisi İŞSİZLİK...

Sebebi ise çok tartışmalı olmak ile birlikte genel olarak insanların istenilen vasıflara sahip olmamaları olarak değerlendirilebilir. Günümüz iş hayatında geçmiş dönemlerdeki adama göre iş anlayışı giderek yerini işe göre adam anlayışına bırakmakta. Bu yüzden de  devlet işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için 2010 yılından itibaren İş-kur vasıtasıyla MESLEK EDİNDİRME KURSLARI ve UMEM gibi kapsamlı eğitimler düzenlemektedir.  

Mevcut iş hayatına atılmak isteyen insanlar ortalama 4-5 aylık süreçler içerisinde istedikleri mesleklere ilişkin konularda eğitim alıp vasıflarını arttırarak işveren için aranılan eleman olma özelliğini kazanmakta bu ise işletmelerde verimliliği ve rekabet gücünü arttırmaktadır. Bu yüzden meslek edindirme kursları hem işsizlere hem de ihtiyaç duydukları becerilere sahip iş gücünü bulma sıkıntısı çeken firmalara önemli avantajlar getirmektedir.

Kursların sağladığı en önemli avantaj sadece nitelikli iş gücü alanında değildir. Aynı zamanda işveren için önemli bir sorun haline gelen SGK prim payında da önemli avantajlar sağlamaktadır.

 

TORBA YASA İLE GELEN SGK TEŞVİK İNDİRİMİ

 

Halk Arasında "Torba Yasa" Olarak Adlandırılan  "6111 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Ve Diğer Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'la" Genç ve  Bayan personel istihdamını  Teşvik amacı ile bazı değişikliklere gidilmiştir,

 

Uygulamadan faydalanabilecek personel şartları

 

* 25.02.2011-31/12/2015 tarihleri arasında işe başlamış olmaları,

* Bayan personelin 18 yaşından büyük olması,

* Erkek personeli 18-29 yaş aralığında olması,

* İşe Alınan Personellerin İşe Alınmadan 6 Ay Öncesine Kadar Hiçbir Yerde Çalışmamış Olması,

* İşçinin İşe Girdiği Aydaki  Personel Sayısında Azalma Olmaması,

* İşyerinin SGK Borcunun Bulunmaması,

* Maliyenin Ya Da Sigortanın Kontrolleri Sırasında Sigortasız İşçi Çalıştırdığı Tespit Edilen     Firmalar Bu Teşvikten Bir Yıl Süre İle Faydalanamazlar,

* İşçinin Fiili Olarak İşyerinde Çalıyor Olması Gerekmektedir.

 

 

YARARLANMA SÜRELERİ:

a) 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük erkekler ile 18 yaşından büyük kadınlardan;

Kriterden yararlanılacak süre;

Mesleki Yeterlilik Belgesine Sahip Olanlar İçin 48 AY

Mesleki Ve Teknik Eğitim Veren Orta Veya Yüksek Öğretimi Veya Türkiye İş Kurumunca Düzenlenen İşgücü Yetiştirme Kurslarını Bitirenler İçin  36 AY

Yukarıdaki İki Madde Dışında Kalan İşçiler İçin 24 AY

 

b) 29 yaşından büyük erkeklerden;

Kriterden yararlanılacak süre;

Mesleki Yeterlilik Belgesine Sahip Olanlar İçin 24 AY

Mesleki Ve Teknik Eğitim Veren Orta Veya Yüksek Öğretimi Veya Türkiye İş Kurumunca Düzenlenen İşgücü Yetiştirme Kurslarını Bitirenler İçin  24 AY

 

c) Yukarıdaki kriterlere uyan işçiler Türkiye İş Kurumun'dan temin edilirlerse; teşvikten yararlanma sürelerine 6 ay daha ilave edilecektir.

 

d) 18 yaşından büyüklerden bu fıkranın (a), ve (b)  bentlerine girmeyenlerin Türkiye İş Kurumuna kayıtlı işsizler arasından işe alınmaları halinde 6 Ay süreyle yararlanabilir.

 

---------------------------------------------------------------------------

 

BEKA BİLİŞİM AKADEMİSİ Hakkında:  BEKA Bilişim Akademisinin amacı;  istihdamın korunması, arttırılması, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi ile işsizliğin azaltılmasına yardımcı olmaktır.

Türkiye İş Kurumu ile düzenlediği kurslar ; herhangi bir mesleği olmayan, mesleği olmakla birlikte iş bulamayan veya mesleğinde yeterli olmayan işsizlerin; niteliklerini geliştirerek istihdam edilebilirliğini artırmak amacıyla yapılan meslek edindirme geliştirme ve değiştirme eğitimlerini kapsamaktadır. Haziran sonu temmuz başı gibi BEKA bünyesinde istihdama yönelik olarak çağrı merkezi elemanı , yönetici sekreter, adli takip elemanlığı, kasiyerlik ve bilgisayar bilgi yönetimi kursları açmış bulunmakta.

 

MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


YAZARIN DİĞER YAZILARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU