21 Nisan 2019 , Pazar
01-01-1970
Haldun OKDEMİR

Haldun OKDEMİR

Futbol Sahada Oynanır

 

 ‘’Dürüst oyun’’ anlamını taşıyan, Tam anlamı ise ‘’Etik üstü davranış’’ olan fair play denince her konuda kuralları dürüstlükle uygulamak demektir. Fair-play Sevgi, dostluk, kardeşlik anlayışı dır,olan sınırı yoktur. FAIR-PLAY bir davranış şeklidir Futbol’un giderek sektöre dönüşmesi, oluşan gelirin paylaşımında ciddi bir gerilim yaratmaktadır. Futbolda güçlü olanlar yeni futbol ekonomisindeki paylarını arttırabilmek için daha geniş kitlelerin ilgisini çekmek ve bu ilgiyi artan düzeyde korumak durumundadırlar. Futbolun gelişmesini atmosferini, kitle iletişim araçlarını kullanarak gerginleştirip, kışkırtmaya çalışan bu anlayışın önüne geçmek çok da kolay değildir. 

Şiddet içsel bir olgu haline gelmiştir. Saldırganlık organize bir hal almıştır. Şiddetin önlenmesinde toplumsal gereklerin yerine getirilmesi sorunun çözümünde gerekli olmakla birlikte, yeterli değildir. Kurtuluş eğitimsel destekle, Fair-play desteksel yaklaşımın spor arenalarını koruma altına almasıdır. yaşanan heyecan sadece oynayanları değil, taraftarların da bütün bedenini kaplar. heyecan kontrolsüz olduğu taktirde sporda saha içinde ve dışında olumsuzlukların yaşanması doğaldır.. Fair-play kavramı sporda her kesimi ilgilendirir.. Seyirciden masöre, teknik adamdan top toplayan çocuklara, yöneticiden müsabakayı kaleme katılım gösteren herkese yöneliktir.’Kestirme yollar aramak yerine, kuralları uygulamak profesyonelliğin gerekliliklerinin yerine getirilmesi sonucu geçici değil, kalıcı başarılar elde edilebilir’’.

‘’Şike ve Haksız kazanç elde etmek sadece kendini kandırmaktır, ancak geleceği yok. Günümüzün ilgi çeken sporu olan futbola bu anlayışı yaydığımızda sportif faaliyetlerin amaca hizmet ettiğini göreceğiz.; kitleleri peşinden sürükleyen futbol, fair-play anlayışını benimsemeyen bu anlayışa ters düşenleri barındırmaz. hata yapan, belki de hak etmediği iddiaları sırtında taşıyanlar  her geçen gün futbolun belini bükecektir.. Bu işi en doğru şekilde yapanların belini bükmemek için daha duyarlı olmalıyız.. 

Tertemiz bir futbol izlemek dileğiyle...

Haldun Okdemir
MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU