21 Nisan 2019 , Pazar
09-04-2016
Güzellik Sırları

Güzellik Sırları

İlk ve Son Adım Temizlik

Güzellikle ilgili bir çok detay sunacağız sizlere. Ama güzelliğin temelinde temizlik var.

Temiz bir cilt güzelliğin ilk adımıdır.

Cilt temizliğinda yüz yıllardır değişik metodlar kullanılıyor.

Örneğin su ile yıkama, sabunla yıkama, makyaz temzileyicisi, makyaj temizleme mendilleri, tonikler, sütler...

Ama sadece su ile yıkamak ne yazık ki ciildin tam olarak temizlenmesini sağlamıyor.

 

Yapılması gereken en önemli şeylerden birisi cildimizi tanımak ve ona uygun ürünler kullanmaktır.

CİLT TİPİNİZİ KEŞFEDİN
Cilt 
tahribatlarının büyük bir kısmı genellikle, cilt tipine uygun olmayan ürünleri kullanmaktan meydana geliyor. Bu yüzden doğru tanımlamayı bir dermatoloğun yapması en iyisidir. Bunu kendi başınıza küçük bir testle öğrenmek de mümkün: Temizlenmiş yüzünüzü 10 avuç dolusu ılık suyla durulayıp kurulayın ve 45 dakika bekleyin. 45 dakika sonra yüzünüz gerilmeye başlıyorsa ya da solgun görünüyorsa; kuru bir cilde sahipsiniz demektir. Eğer her yeri parlıyorsa, yağlıdır. Sadece alnınız, burnunuz ve çeneniz yani T bölgeniz parlıyorsa; karma cilt tipine sahipsiniz demektir. Cildiniz kolayca kızarıyorsa ve pullanmalar varsa; o zaman hassastır. 

DOĞRU ÜRÜNÜ BULUN
Derinlemesine bir cilt temizliği için su tek başına yeterli olmaz. Bunun için mutlaka temizleyici bir ürün kullanmalısınız. Kuru ve karma cilde sahipseniz; köpürmeyen formüllü kremler, sütler, losyonlar ve yağları kullanmayı deneyin. Çünkü bu ürünlerde sürfaktan (köpürücü maddeler) en az miktardadır. Köpüren jeller ve derinlemesine temizleyici ürünlerdeyse sürfaktan oranı yüksektir ve bunlar da yağlı ciltler için idealdir. Hassas ciltler içinse papatya, yeşilçay gibi rahatlatıcı içeriğe sahip ürünleri kullanmakta yarar var. 

Arındırıcı ürünler, minik tanelerden oluşturulmuş, jel kıvamında hazırlanmış ürünlerdir. Cildimizdeki ölü tabakayı temizlemenin en iyi yöntemi, arındırıcı ürünleri cilt temizliği yaparken kullanmaktır.

  • Cilt temizliği için öncelikle arındırıcı ürünlerden bir tanesini belirleyerek işe başlamalıyız.

  • Cildimize arındırıcı jeli uygulamadan önce, cildimizdeki gözeneklerin açılmasını sağlamalıyız.

  • Gözenekleri açmak için yüzümüzü 5 dakika kadar buhara tutabiliriz, cildimizi buhara tutamıyorsak, ılık su ile biraz yıkayabiliriz. Böylece cildimizdeki gözenekler temizlik öncesinde istediğimiz şekilde açılacaktır.

MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


YAZARIN DİĞER YAZILARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU