22 Nisan 2019 , Pazartesi
01-01-1970

Gülşah Güçyetmez

ÖFKE KONTROLÜNÜ SAĞLAMANIN EN ZEVKLİ YOLU

 

Sabah kalktığınız andan itibaren öfkenize hakim olamıyor musunuz? Eşinize, arkadaşlarınıza, hatta trafikte karşılaştığınız kişilere karşı öfke duyup sinirleniyor musunuz? Her gün bu rahatsız edici duyguyu yaşayıp bir türlü çözüm bulamamış olabilirsiniz. Ama çözümü hem kolay hem çok zevkli...

Öfke sizi içten içe rahatsız ettiği gibi bir süre sonra sağlığınızı da bozmaya başlar. Yapılan araştırmalar öfkenin zihinsel ve fizikler çok fazla olumsuz etkisi olduğunu ortaya koymuştur. İnsanın affedici olmaması, öfke ve kızgınlık duyması, kişinin üzerinde psikolojik bir baskı oluşturur. Bu baskı ise zamanla kalp basıncının artmasına, kalp hastalıklarına sebep olan hormonal değişikliklere, nörolojik bozukluklara ve hafıza kayıplarına sebep olur.

Hormanlarda gerçekleşen düzensiz değişiklikler ise bağışıklık sistemi bozuklukları başta olmak üzere, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi hastalıklara neden olmaktadır. Baş ağrısı, tansiyon, cilt bozukluğu, mide ve solunum problemleri gibi fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra neşenizin olmaması, sürekli gergin olmanız gibi duygusal problemler de yaşamaya başladığınızda gücünüz daha da kırılır.

Bazı insanların üzerinde durmadığı bir sır vardır. Ruhumuz, bedenimiz tüm hücrelerimiz Allah’ın kontrolündedir. Allah unutulduğunda hücreler bedene saldırmaya başlar. Allah düşünüldüğünde, her olayın Allah’ın yarattığı kader içerisinde gerçekleştiği düşünüldüğünde ise ne öfke kalır ne keder. Çünkü öfkeye sebep olan , yaşanılan olayların olumsuz olduğunu düşünmektir. Oysa kaderin içerisinde yaşanılan herşey hayırla ve hikmetle yaratılır. İnsanların olumsuz gibi gördükleri olayları Allah hayırla yarattığını Bakara Suresi, 216. Ayette şöyle bildirmiştir.

 ‘Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz.’

Bu dünyada Allah’ın sizi imtihan etmek için yarattığı her olay daha siz doğmadan kaderinizde yazılmıştı. Kusursuz yaratılmış kadere karşı en güzel davranış Allah’ın hoşnut olacağı tavırlarla karşılık vermek olur. ’ın insanlara tavsiye ettiği güzel ahlak özelliklerinden bazıları öfkeyi yenmek, sinirlenmek yerine tevekkül etmek, sabır göstermek, affedici ve sevecen olmak, vicdanlı ve Kuran’a uygun adil kararlar vermektir. Rabbimiz  bir ayette affetmeyi şöyle tavsiye etmiştir.

“Sen af (veya kolaylık) yolunu benimse, (İslam’a) uygun olanı (örfü) emret ve cahillerden yüz çevir.” (Araf Suresi, 199)

Öfke, sinir, gerginlik, huzursuzluk, depresyon gibi insanı ruhen rahatsız eden hislerin düzelmesi için uzun süreli psikolojik tedaviler görmeniz gerekmiyor. Size olumsuz gibi görünen olaylar karşısında bir dakika kaderi düşünüp ‘ BU OLAYI ALLAH YARATIYOR’ diye içinizden geçirdiğinizde Allah’ın sonsuz gücü ve aklına teslim olursunuz ve sürekli mutlu yaşarsınız inşaALLAH.

MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU