21 Nisan 2019 , Pazar
01-01-1970
Elif KUZEY

Elif KUZEY

Mağdur Olmak Kaderimiz mi?

 

8 Mart Dünya (emekçi) Kadınlar günümüz kutlu olsun…

2 Gündür radyo ve televizyonlarda emekçi kadın mı? sadece kadın mı? tartışması var. Çalışan bir kadın olarak gülümseyerek takip ettim bu konuşmaları. Kimse de çıkıp diyemedi ki “Kardeşim kadın zaten kadın olduğu için doğuştan emekçi! Sonradan olmadı” diye…

Evet tüm uzman açıklamaları, büyük yazar !, yorumcularının savunduğunun aksine ben her kadının doğuştan emekçi olduğuna inanıyorum.

Ama son yılların trendi bu değil ne yazık ki. Kadınlar kendi içinde sınıflandırılıyor; Çalışan kadınlar, ev hanımı kadınlar, koca parası yiyen kadınlar, şiddet gören kadınlar….. Üstelik işin en acı kısmı da; bu ayrımı, ne yazık ki en çok kadınların yapması. Tüm bu sıfatları hemcinslerine yakıştıranlar aslında kadınlardır bunu kabul etmek lazım. Hiçbir erkeğin durup dururken “ O kadın koca parası yiyor ama bu kadın eşek gibi çalışıp kendi parasını kazanıyor” dediğini duymadım, kolay kolay da duyacağımı zannetmiyorum. Haa siyasetçiler söyler o ayrı, zaten günümüzde her konuda saçma sapan konuşmayı illaha da bir şeyler açıklamayı görev bilen, bilinçsiz, görgüsüz siyasetçiden bol bir şey yok. (Bakınız, taze haber: http://www.mansettekiler.com/bir-akplinin-8-mart-mesaji-268177h.htm) Onlar da kendilerini birilerinin gözüne sokmak mecburiyetinde hissediyorlar, bu zavallı acizliklerine bir şey diyemiyorum. Tek merak ettiğim bu şahsın annesini de hafifçe döverek korkutup korkutmadığı?

Evet erkeklerde böyle bir sorun var bunların büyük çoğunluğu annelerinin kadın olduğunun farkında olmadan tümden kadınlara kafayı takmaları. Sanki anaları bizim cinsimizden değil. Üstelik öyle bir kültürümüz var ki sadece kendi anaları anne diğer tüm analar da kadın! Toplumumuzun genel küfür dağarcığı buna en güzel örnek değil mi zaten? (örnek: Senin ananı….., O… çocuğu… v.v)

Kendi anaları farklı bir dünya ama onun dışında kalanların tümü; şiddete, küfre, tacize müsait kadınlar…

Aslında insan düşünmeden edemiyor bu neden böyle diye? Çünkü sonuçta bu erkekleri yetiştirenler de kadın değil mi?  Eeee tüm uzmanlar, psikologlar, sosyologlar demiyor mu “çocuğun gelişiminde ailenin özellikle annenin rolü büyüktür. Karakter gelişimini anneler belirler”diye ?

Bunu duyan ve bilen bir insan olarak şöyle geniş açıyla topluma bakıp da geldiğimiz şu noktada o erkeklerin analarının da büyük rolü olduğunu kabul etmemiz lazım.

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ya tüm medyada erkekler bu günü tartışıyor ya … Bir kadın olarak (hem emekçi, hem ev hanımı, hem koca parası yiyen, hem anne, hem eş, hem komşu, hem iş arkadaşı, hem alışverişkolik, hem tutumlu bir kadın olarak) Kadın erkek ayrımı yapmadan tüm İNSANLARDAN tek bir isteği m var; Tüm insanlara şiddet, küfür, hakaret olmadan yaşama hakkı… Zaten bunların olmadığı bir toplum “saygı” kavramını öğrenmiş bir toplumdur. Saygılı bir toplumda hiçbir ferdine zarar vermez…

Böylece çıkış amacıyla doğru orantılı olarak 8 Mart Dünya (emekçi) Kadınlar Gnü de amacına ulaşmış olur.

 

Sevgiyle kalın…

 

 

Bu yazı toplam 4207 defa okunmuştur

MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU