19 Mart 2019 , Salı
01-01-1970
Elif KUZEY

Elif KUZEY

Gururunu Silivri'de, Onurunu İmralı'da !

Hani içinde yaşamasak da şöyle biraz geriye çekilip hiç tanımayan gözlerle bir baksak ülkeye... Sizce neye benziyordur?

işletmelere danışmanlık yaptığımda özellikle işletme sahiplerini ve üst düzey yöneticilerini uyardığım bir konu vardı: İŞLETME KÖRLÜĞÜ !

işte belki de şu anda bu duurmda olmamızın asıl sebebi de budur. Çünkü bir müddet sonra içinde yaşadığımız ortam ne kadar yanlış da gelse alışıyoruz, bir sorun yokmuş gibi görünüyor.

Danışman olarak genelde bu durumda temel tavsiyemiz, biraz uzaklaşıp farklı bir gözle bakabilmek için  dışardan bir gözle bakmalarını sağlamak oluyor. Sonra genelde hep aynı tepkiyi alıyoruz. " Ya biz de bunun böyle olduğunu biliyorduk ama günlük tempoda dikkatimizi çekmemişti!"

Şu anda biz de çok büyük sorunlar olduğunu biliyoruz ama... Bu yoğun tempoda dikkatimizi çekecek kadar önemli olduğunu düşünmüyoruz. 

Aslına bakarsanız ülkenin sorunları o kadar büyük ki nereden tutarsanız elinizde kalıyor.

Dış politikada battık. Üstümüze vazife olmayan her işe burnumuzu sokup, rezil olup çıkıyoruz. Bundan 15-20 yıl önce kapımızda eğilen ülkelerin başındakiler het hötle ayar çekiyorlar bize... Erkekliği yerde bırakmamak için son şans savaşla tehdit ediyoruz...

Hadi savaşla tehdit ediyoruz da savaşacak ordu mu kaldı diye de düşünmeden edemiyor insan. 

İç politikaya gelince hiç kimsenin güvenmediği inancının kalmadığı bir yönetim ve muhalefet var ortada. Evet, suçu sadece hükümete atak çok büyük bir haksızlık bence...

Çünkü hükümetlerin doğru düzgün, vatan için çalışmasını sağlama görevi bir anlamda muhalefetindir. Ama gel gör ki bugün ana muhalefet lideri Öcalan denen teröristbaşı için hükümete "Alın bizden kredi bu işi çözün" diyecek kadar kendinden geçmiştir. Kimse de demiyor ki sen kimin kredisini kime veriyorsun. Terörün nersinden etkilendin ki bu hakkı kendinde görüyorsun? Oğlunu mu kaybettin teröre karşı? Yada bacağını, kolunu, aklını...

Bir zamanlar birbirlerini çok sevmeselerde en azında hoşgörül davranmaya çalışan insanlar bile açıkça düşman oldular, herkes birbirinin ardından konuşuyor, bir kaşık suda boğmaya çalışıyor...

Ama çok ilginç ki ülkenin çok büyük bir çoğunluğu da bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diye etiye sütlüye dokunmuyor.

Bu arada 12 yaşında kızlar 60 yaşında adam!!!larla evlendiriliyor ve fakat dünya klasikleri müstehcen diye yasaklanmaya çalışılıyor.

Bir tarafta televizyonlarda dünyanın en çirkin evllilik programlarında insanlar pazardaki gibi sergileniyor, iğrenç pazarlıklar yapılıyor bir tarafta 4 yıldır hakarında tam anlamıyla ne yaptıkları bile açıklanamayan bir sürü insan hapiste tutuluyor.

Bir yandan 2013 yılında karda kışta hala doğuda çocuklar terlikle okula gitmeye çalışırken öbür tarafta çocuk tecavüzleri son 8 yılda yüzde 125 arttı... Üstelik tecavüz suçu cezalandırılmıyor, evlilik vaadiyle teşvik ediliyor...

Ülke çorba olsa acısından yenmezdi herhalde...

Ama iyi şeyler de olmuyor değil tabi ki ülkemizde! Bakın mesela İPhone 5 ülkemize de geldi. Vergiler yüzündan normal fiyatından 2-3 kat pahalıya alıyorsunuz ama olsun. Ülkesi gibi borçlu ama lüks yaşamaya alışmış, gururunu Silivride, onurunu İmralı'da kaybetmiş bir halk olarak ne olacak ki kredi kartlarıyla öder alırız di m?

 

Bu yazı toplam 8633 defa okunmuştur

 

 

MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU