21 Nisan 2019 , Pazar
01-01-1970
Elif KUZEY

Elif KUZEY

Geleceği Seçmek?

LYS açıklandı...

2 Milyon küsür gencin heyecanla beklediği sonuçlar açıklandı...

Ama maraton hala bitmedi. İlkokuldan beri devam eden yarış hala bitmedi ve ne yazık ki bitmeyecek. 

baştan sona hatalı olduğunu o kadar iyi bilen bir eğitim sistemimiz var ki her aşamada sınavla kontrol ihtiyacı doğuyor.

Kendi yarattığı eğitim kurumlarına güvenmiyor, kendi oluşturduğu müfredata güvenmiyor, gencine, öğretmenine güvenmiyor ve her yerde her şeyde sınav yapıyor.

Sistem o kadar kötü ki o sınavı bile adam gibi yapayı beceremiyor.

---

Şimdi elekte kalanlar tercih yapacak !

Çok başarılı olanları birileri kapacak da orta karar sayılanların kafası karmakarışık. Sadece bize günde 10-15 mail düşüyor gençlerden, ailelerden şu kadar puan aldık nereyi yazalım diye...

Sistemi tam bilemiyoruz ki bir iki kelam edelim.

Ama bildiğim bir kaç şey var. 

O puana şurayı seç seni kurtarır diyemem elbette ama hayatının hatasını yapma, dolduruşa gelme diyebilirim.

Her şehirde 2-3 üniversite var artık, adı bilinmedik üniversitelerin işletme-iktisat- uluslararası ilişkiler v.s seçme diyebilirim mesela...

Bunun yerine büro yönetimi sekreterlik seç ya da gümrükle ilgili nakliyatla ilgili bir yerleri seç diyebilirim

Sorun nereden kaynaklanıyor aslında biliyor musunuz? Ne yazık ki kalıplaşmış düşünceler var herkesin kafasında. Gençler mezun olduklarında hemen müdür, yönetici filan olacağız sanıyorlar. 

Kimse kusura bakmasın, İstanbul, İstanbul Teknik, Ankara, Hacettepe, Bilkent, ODTÜ (ve bu seviyedekiler) gibi bir okuldan mezun olamayacaksanız uluslararası okumanın bir anlamı yok.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilikten mezun olalı 14-15 yıl oldu, tecrübelerime dayanarak söylüyorum tüm bunları, tüm insaniyetimle, asla bir bilirkişi havasında değil. 

Mesela bana çok soran oluyor şu üniversitenin iletişimini seçelim mi? diye... Tek cevabım var Eskişehir olmayacaksa seçme... Hani bu kendi sektörümle ilgili temel bir bilgidir buna dayanarak söylerim. Gerisi yılların vermiş olduğu insan kaynakları danışmanlığı tecrübesi.

Hiç bir işletme sahibi şimdiye kadar bana iktisat mezunu arıyorum ya da uluslararası ilişkiler mezunu birisini bulabilir misiniz demedi. Ama iyi bir asistan, muhasebeci, grafiker, yazılımcı, teknisyen... Artık insan kaynaklarıyla uğraşmasam bile günde en az 2-3 geliyor bu soru bana...

Benim tek ve en önemli tavsiyem var. lütfen sonu belli olmayan bölümleri seçmeyin, adı sanı bilinmeyen bir üniversitede herhangi bir bölüm okuyacağınıza, konusunda adını duyurmuş bir üniversitede diplomasında zanaatı yazan bir bölüm okuyun. 

Bunca yıl eşekler gibi çalıştığınıza, ailelerinizin akıttığı paraya, mezun olduğunuza değsin. Mezun olduğunuzda diplomanızda "şu mezunudur" yazmasın. Gerçek hayatta bir işe yaramıyor. Diplomanızda "şu olarak mezun oldu" yazsın. 

NOT: Yıllar önce bir aile dostumuz anlatmıştı. garibim o da benim gibi AÜ Basın yayını kazanmış Gazeteciliği. Heyecanla eve gelmiş evde anne, baba büyükanne bekliyor. Gazeteciliği kazandım diye bağırmış bizimki heyecanla. Herkes heyecanlı. Arkadan büyükannenin sesi; "Ne yani 4 yıl gazete satmak için mi okuyacak bu?"...

 

SONUÇ: Akıllı olun, sistem baştan sona hatalı, siz bari hata yapmayın

 

Bu yazı toplam 52778 defa okunmuştur

MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU