21 Nisan 2019 , Pazar
01-01-1970
Elif KUZEY

Elif KUZEY

En Güzel Sevgililer Günü

14 Şubat hakkında çeşitli hikayeler vardır. Yıllardır yazılır söylenir. Aziz Valentine'in kör bir kıza aşık olup dualarla gözlerini açması, idamının tam 14 şubata denk gelmesiyle özel bir kurgudur, sevgililer günü...

Ama özünde çok hoş ve güzel bir olaydır. Yüzyıllardır insanların birbirlerine sevgilerini söylemeleri için bir bahaneydi bir bakıma.

Ta ki günümüze kadar. Şu anda televizyonlar, billboardlar, radyolar hep bir ağızdan sevgililer gününde sevgilinize aşkınızı ispat etmek için ne kadar para harcamanız gerektiğini bağırıp duruyor.

Sıkı bir sevgililer günü savunucusu olan ben bile o kadar tiksindim ki bu pazarlama tantanasından. Pırlantalar, cep telefonları... bunlar mıdır bana aşkının kanıtı?

İçi tamamen çıkarla dolmuş, beklenti odaklı aşkların! hediyeleri, kutlamaları bunlar.

Benim özel aşklar için özel tavsiyelerim var.

Mesela çok hoş bir sabah kahvaltısıyla başlayabilirsiniz güne ve sevginizi maddi objelerle değil sözcüklerinizle, gözlerinizle dile getirebilirsiniz.

Ya da çok hoş bir jest yapıp, kendi ellerinizle samimi bir akşam yemeği hazırlayıp sonrasında güzel bir aşk filmini birlikte elele seyredebilirsiniz.  Bundan daha güzel sevgililer günü mü olur? Zaten bundan zevk almayan birisinin aşkını da iki kere düşünmeniz gerekir bence!

Bu arada size harika film tavsiyelerim de olacak.

Bir klasikle başlayalım; "Rüzgar gibi geçti" Hala izlememiş olanlar için kısa bilgi de verelim

Vivien Leigh, Clark Gable, Leslie Howard, Olivia de Havilland' ın başrollerini paylaştığı film 1939 yapımı bir klasik.  Amerikan Sivil Savaşı'nın arifesinde, Georgia eyaletinin kırsal bir bölgesindeyiz... Scarlett, Suellen ve Careen ile birlikte İrlanda göçmeni bir ailenin kızlarından biridir. Güzeller güzeli Scarlett, Brent ve Stuart isimli iki kardeşle konuşmaktadır. Bu iki kardeş Scarlett'tan bir şeyi gizlemektedirler. Genç kızı gizlice sevdiği Ashley Wilkes isimli adam Scarlett'a aşık olsa da kuzeni Melanie ile evlenecektir. Henüz kimsenin bilmediği bu gerçek, yakın bir zamanda duyurulacaktır. Daha sonraları Scarlett, gönlünü Rhett Butler'a kaptırsa da Ashley'i aklından atamayacaktır.

Sivil savaşın gölgesinde yaşanan çok kahramanlı bir aşk hikayesini konu alan efsanevi film hem dönemin Amerikası hem de aşk halleri üzerine önemli şeyler söylüyor. Efsaneleşmiş müzikleri ve oyunculuklarıyla da ayrı bir ilgiyi hak eden film sekiz dalda Oscar ödülü kazanmıştı.

En beğenilen aşk filmlerinden birisi de Not Defteri'dir. Bu filmde de Sararmış bir not defterinden anlatılan ve yıllar önceden kopup gelen bir aşk hikayesi anlatılır. 40'lı yıllarda ABD, Kuzey Karolayna'daki sahil kasabası Seabrook'a genç bir kız gelir. Ailesiyle geçireceği sakin bir yazı hayal eden Allie bir karnavalda tanıştığı Noah'la yakınlaşır. Noah kızı gördüğü anda hayatını birleştirmesi gereken insan olduğunu anlar.Genç kız zengin bir ailen geldiği ve delikanlı da değirmende çalışan bir işçi olduğu halde geleceği hiç düşünmeden rüya gibi bir yaz geçirirler ve iyice aşık olurlar. II. Dünya Savaşı'nın kızıştığı bir dönemde hayat, aşıkları ayırıverir. Sevdiği kızı aklından hiç çıkarmamış olan Noah savaştan döner. Oysa Allie gönüllü olarak çalıştığı bir askeri hastanede tanıştığı Lon ile evlenmek üzeredir.

Bir Fransız Belçika ortak yapımı olan "Cesaretin Var mı Aşka" oldukça ilginç hikayesi ve kurgusuyla Sevgililer Günü akşamı için hoş bir sürpriz olabilir. Annesi kanser ve ölmek üzere olan Julien ve göçmenliğin zorluğu ile başa çıkmaya çalışan Sophie arasında özel bir bağ vardır. Bu bağ oynadıkları cesaret oyunu sayesinde güçlenmektedir. Oyun icabı her biri sırasıyla, diğerine cesaret gerektiren, sınava sütyenle gitmek, okulun en sert çocuğunu tokatlamak gibi, zorlu görevler vermektedir. Zamanla hayatın zorlukları da bu oyunun bir parçası haline gelmektedir. Bu oyun iki arkadaş arasında büyük bir aşkı alevlendirirken aynı şekilde birbirlerine kavuşmalarınada engel olmaktadır.

Mutlaka izlemeniz gereken bir film olan  "Melekler Şehri"ni hatırlatan ama farklı bir yorum içeren "Cennet Gibi" de alternatifleriniz arasında olmalı. Başrollerinde Reese Witherspoon ve Mark Ruffalo'nun yer aldığı filmin konusu ise şöyle: Elizabeth Masterson, San Francisco’da mesleğine kendini adamış bir doktordur ve işinden başka hiçbir şeye vakit bulamaz. İki çocuk sahibi kız kardeşi ile buluşmaya gelirken Elizabeth bir araba kazası geçirir ve komaya girer. Bu sırada eşini yeni kaybetmiş olan David Abbot adındaki bir mimar San Francisco’ya taşınır ve Elizabeth’in dairesini kiralar. O evde yaşarken Elizabeth’in ruhu onu takip etmeye başlar. Genç kadının komadaki bedeni hastanede kalırken ruhu firar etmiştir. Elizabeth kim olduğunu dahil hiçbir şeyi hatırlamamaktadır. Tek emin olduğu, o dairenin kendisine ait olduğudur. Tartışmaya bir son verebilmek için David, onun gerçekte kim olduğunu bulmaya çalışır. Bu işi birlikte yapmaya başladıklarında ise aralarında duygusal şeyler gelişmeye başlar. Aşka düştüklerinde, Elizabeth’in kim olduğunu bulmaları ile aslında kaderin onları bilerek bir araya getirdiğini anlarlar. Dahası Elizabeth halen komadadır.

Platonik aşkının bir kazayla birlikte gerçeğe dönüşmesi ve gerçek aşkı arasında kalmasıyla hem gözyaşı akıtıp hem de kahkaha attıran Sandra Bullock'un "Sen Uyurken" filmi de izlemeniz gereken filmlerden birisi.

Buraya eklenebilecek çok fazla film var elbette. Ama önemli olan sizin kendi aşkınızı ifade etmek istediğiniz filmi bulmanız. Ve unutmayın kadın erkek fark etmez, herkes çiçekleri sever.

 

 

Bu yazı toplam 7450 defa okunmuştur
 

MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU