21 Nisan 2019 , Pazar
01-01-1970
Elif KUZEY

Elif KUZEY

Bitlis'ten New York'a Kırmızıgül

Gitsem mi gitmesem mi bilemedim. Huyumdur, üzerinde çok konuşulan abartılan şişirilen filmleri izlemeyi sevmem. Belki sonra dvd'si, çıkınca alıp öyle daha ön yargısız izleyerek hem filme hem de kendime haksızlık yapmadığımı düşünürüm.

Bu sefer geleneği bozdum ve New York'ta Beş Minare'ye gittim.

Aslına bakarsanız beklediğimden çok daha iyi çıktı. 

Fakat daha önce okuduğum bir yorum da tam oturdu; "Amerikan filmi gibi başlayıp bir Yeşilçam filmi gibi bitiyor"

Kesinlikle bu yorumu hakkediyor film.

Oyuncular ve Oyunculuklar hakkında söylenebilecek çok bir şey yok. Herkes harika bir iş çıkartmış. Çekimler, Işık gerçekten güzeldi. 

Amerikan filmlerinden görmeye alışık olduğumuz bir çok klişeyi de barındırıyordu film. 

Belki de en haklı ve somut eleştiri seslendirmede olacak. Çünkü bence biz seslendirmede dünyadaki en iyi ülkelerden biriyiz. Ancak bu filmde yabancıların seslendirmesi hiç olmamış. Özellikle Danny Glover'a ses ve ritm hiç uymamıştı. Filmde o konuştuğu zaman filmden kopup gerçek dünyaya pat diye düşüyorsunuz. 

Keşke bu konuda da daha ihtiyatlı olsalarmış.

 

Gelelim filmin senarist ve yönetmenine...

Mahsun Kırmızıgül'ü konuşmadan önce kısaca onun kim olduğuna, nereden geldiğine ve nereye gittiğine de kısaca bakmak gerekiyor.

"26 Mart 1969 yılında Bingöl'de doğdu. İlk ve Orta dereceli okulları bu şehirde tamamladı. 22 çocuklu bir ailenin ferdi olan Mahsun Kırmızıgül İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuarı' nda müzik öğrenimi gördü. 1980 yılında müzik çalışmalarına başlayan sanatçı amatörce 8 albüm yaptı. Profesyonel anlamda ilk albümü "Alem Buysa Kral Sensin" le 1993' te yayınlandı.Daha sonra "Bebeğim" ,"İnsan Hakları" ve "Sevdalıyım Hemşerim" adlı çalışmalarını yayınladı.

1994' ün ikinci yarısında Prestij Müzik şirketine Hilmi Topaloğlu ve Burhan Aydemir' den sonra üçüncü ortak olarak giren Kırmızıgül, sanatçı kişiliğinin yanı sıra yapımcı olarakta müzik sektörü içindeki yerini aldı."

Evet Kırmızıgül'ün müzik hayatına atılışı böyle oldu. Neyse ki sadece müzikle kalmadı. 

Dizilerde rol aldıktan sonra sinema sektörüne el attı. Ve Bir çok filmde ismini bazen senarist, bazen yönetmen bazen oyuncu bazen de yapımcı olarak görüyoruz.

Evet Mahsun Kırmızıgül'ün hayatı böyle başlamış ve aşladığından çok farklı bir çizgide devam ediyor.

Nüfus cüzdanını 5 yaşındayken alabilmiş birisi olarak ben çok yol kat ettiğini düşünüyorum. Ha seviyor muyum? Hayır. Ama sevmemem takdir etmemem anlamına da gelmiyor. 

 

Bu yazı toplam 73554 defa okunmuştur

MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU