21 Nisan 2019 , Pazar
01-01-1970
Elif KUZEY

Elif KUZEY

Ben Öğretmen Olsaydım...

 

Eğer ben herhangi bir okulda eğitim veren bir öğretmen olsaydım isyan ederdim

Neye mi? Benim verdiğim eğitimi geçersiz kılan, yetersiz gösteren, gereksizmiş gibi hissettiren Milli Eğitim Bakanı’na…

Eğer ben bir eğitmen olsaydım, benim vereceğim eğitim yerine mazeretsiz izin kullanabilirsiniz diyen Bakanıma derdim ki “Beni verdiğim eğitim yetmiyor mu? Madem benim verdiğim eğitimin yetersiz olduğunu düşünüyorsunuz, Neden ben hala eğitim verenmiş gibi görünüyorum?”

35 yaşındayım, Öss de gördüm Öys de, Parasız yatılı, kolej sınavları, fen lisesi sınavları, Yabancı dil sınavları…. Hemen hepsine girdim. Büyük kısmını da kazandım. Ama ben bunu Lüleburgaz  İlkokulu öğretmenim Adile Çeviker, Merkez ortaokulu matematik öğretmeni İsmet Şahin Ankara Atatürk Lisesi öğretmenlerim, Ethem Yılmaz, Kemal Özbek,  Raife Pilav, Gülden Birmeç, Gülsen Çivi, Burhanettin Bilmez ve hatta Fahrettin Kıroğlu gibi gerçek bir okulun gerçek eğitmenlerinin verdiği eğitimlerle yaptım. ( Ki hepsini buradan saygıyla anıyorum)

Son güne kadar okuldaydık. Sadece son gün ders yapmadık sınıfta, biraz gıgır biraz şamata ama daha çok öğretmenlerimizin deneyimlerini dinledik, tavsiyelerini aldık. Çünkü onlar bizim geleceğimizle ilgileniyorlardı.  Ve sadece üniversite sınavında başarılı olmadık bizler, hayatta da başarılı olduk çünkü sadece dershanelerde test çözmedik, gerçek sınıflarda gerçek dersler gördük, okuduk, kompozisyonlar yazdık, öğretmenlerimizi kızdırdık, öğretmenlerimizi güldürdük…

Şimdi görevde olan öğretmenler bana kızacaktır kesin. Ama ben onlara bir suç bulmuyorum. Onları etkisizleştiren sisteme kızıyorum. İleride kendi çocuklarımın da içine düşeceği bu çarkın acımasızlığına kızıyorum. Daha ilkokulda dershanelere taşınan ailelere kızıyorum. Okulun son bir ayını dershanelerde geçirmeleri için çocuklara mazeretsiz izin verenlere kızıyorum…

Siz bu çocuklar 1 ay dilekçeli mazeretsiz izin aldıklarında evde oturacaklarını, dinleneceklerini hatta sınava motive olacaklarını mı zannediyorsunuz? Onlar son güne kadar o dershane senin bu özel hoce benim koşacaklar. Son gün bie 2 test daha çözelim diye tırnaklarını yiyecekler. 

Sonra ne olacak? Birileri soruları sızdıracak daha küçücük ümitleri kırıverecek dalında...

 

Dedim ya BEN öğretmen olsaydım, dershane eğitimini, benim vereceğim eğitime tercih ve teşvik eden Bakanıma isyan ederdim.

 

Bu yazı toplam 13875 defa okunmuştur

MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU