18 Haziran 2018 , Pazartesi
07-06-2017 11:33 Kategori: Güncel

Halk Tepki Gösterdi!

Halk Tepki Gösterdi!
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın gündeme getirdiği ve hiç yeşil alanı olmayan Tece Deniz Mahallesi’nde bulunan toplam 70 dönüm arazinin TOKİ’ye devredilmesine bölgede yaşayan vatandaşlardan tepki geldi. "

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın göreve geldiği ilk haftadan başlayarak her Salı günü düzenlediği Halk Günü ilginç bir eyleme sahne oldu. Bu hafta belediye binasında gerçekleştirilen halk gününe kalabalık bir grupla gelen vatandaşlar, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın gündeme getirdiği ve hiç yeşil alanı olmayan Tece Deniz Mahallesi’nde bulunan toplam 70 dönüm arazinin TOKİ’ye devredilmesine tepki gösterdiler.

ARAZİMİZ BİZE KALSIN

Yıllardır mahallelerine spor alanı ve park yapılması yolunda girişimde bulunduklarına vurgu yapan vatandaşlar, “Biz yeşile, parka hasret bir mahalleyiz. Olan arazilerde tarla olarak kullanılıyor. Sağolsun Başkanımız Neşet Tarhan, mahallemize yaptığı hobi bahçesi ve gönüllü evi ile küçük bir bölüm de olsa yeşil alanımız oldu. Önceki gün başkanımızın yaptığı basın açıklamasından sonra bu arazinin TOKİ’ye devredileceği ihtimalini öğrenince büyük şok yaşadık. Bu konuda başkanımızın verdiği mücadeleye destek vermek ve vatandaş olarak bizim neler yapabileceğimiz konusunda fikir alışverişinde bulunduk” dediler. Önümüzdeki süreçte bölgede örgütlenerek bir eylem takvimi belirleyecekleri bilgisini de veren vatandaşlar, başta Mersin Valisi Özdemir Çakacak olmak üzere milletvekili ve bürokratları ziyaret ederek yardım talep edeceklerini de söylediler.

HALKIN ARAZİSİ HALKA VERİLSİN

Vatandaşların kendi haklarına kendilerinin sahip çıkması gerektiğine vurgu yapan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Demokratik ülkelerde vatandaşlar haklarına sahip çıkarlarsa başarılı oluyorlar. Birileri savunsun diye beklenirse başarı sağlamak mümkün değildir. Biz belediye olarak vatandaşın, kamu arazilerinin ranta açılmasına karşı çıktık ve tüm uygulamalarımızda bunu gözettik. Yine yeşil alana en çok ihtiyacı olan bu bölgede spor alanı, park ve günübirlik turizm alanı olarak plana işaretlenmiş 70 dönüm gibi bir arazinin ranta açılmasına bizim razı gelmemiz mümkün değildir. TOKİ’nin buraya konut yapması hem de TOKİ’nin kuruluş amacına aykırıdır hem de Kıyı Kenar Kanunu’na aykırıdır” şeklinde konuştu.

YASANIN EMRİ YERİNE GETİRİLMELİ

Bu arazi için defalarca başvuru yapmış olmamıza karşın, yetkililerden hiçbir yanıt alamadıklarını da ifade eden Başkan Tarhan, “Buraların yeşil alan yada spor alanı olması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Sahilde sona yaklaştığımız yaya ve bisiklet yolunu bu noktaya kadar ulaştırdık. Bu arazinin yasada olduğu gibi bize tahsis edilmesini ve gerekli çevre düzenlemesini yapmak istiyoruz. Eğer yasa bunu emrettiği halde belediyemize vermek istemiyorlarsa spor tesisi yapmak için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne devretsinler. Spor tesislerini onlar yapsın. Ama bu araziler ranta kurban edilmesin” çağrısında bulundu.HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER Güncel HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU