18 Şubat 2019 , Pazartesi
23-06-2018 13:13 Kategori: Kültür & Sanat

Tunceli’deki Yüzey Araştırmalarına Sponsor Oldu

Tunceli’deki Yüzey Araştırmalarına Sponsor Oldu
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Kültür gezilerinin ilk adresi olarak bilinen FEST Travel, Tunceli ili ve ilçelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izinleriyle yürütülen Tunceli İli Arkeolojik Yüzey Araştırması çalışmalarını destekliyor. "

Tunceli’de sistematik olarak ilk defa yapılan bu çalışmaların amacı “Prehistorik, Protohistorik, Klasik ve Ortaçağ Dönemlerindeki Yerleşim ve Kullanılma” potansiyelinin belirlenmesi.

Araştırmalar Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümünde Öğretim Üyesi Dr. Yasemin Yılmaz başkanlığında bir ekip tarafından yürütülüyor. Alanlarında uzman isimlerden oluşan araştırma ekibi, kentte 2015 yılında ilk sistemli çalışmaları başlatmıştır. 2015-2017 yıllarında yürütülen toplam 24 günlük çalışmanın sonucundaysa, kentte insanlık tarihinin kültürel kronolojisinin tüm aşamalarının kalıntılarının bulunduğu net olarak ortaya konmuştur. Paleolitik Dönem, özellikle de Neolitik Dönem kalıntılarını bulunduran alanların keşfi, basında ve arkeoloji dünyasında yankı uyandırmıştır.

Kültürel mirasın sadece ziyaret edilmesini değil, açığa çıkarılması ve korunmasına da katkı sunulmasının bilinciyle, Tunceli Yüzey Araştırması 2018 yılı çalışmalarına sponsor olan FEST Travel, aynı zamanda Tunceli ve Munzur Vadisi’ne geziler düzenliyor. Mayıs ayında Tunceli’ye 5 büyük gezgin grubu götüren FEST, eylül ve ekim aylarında da bölgeye kültür gezilerini sürdürecek.

Fotoğraf açıklamaları:

1. Keban Barajı altında kalmaktan yüksekliği sayesinde kurtulan Pertek Kalesi çevresi de arkeolojik araştırılmayı bekliyor.

2. Tunceli'de inşa edilen ilk büyük yapı olan askeri kışla, şu anda Müze olarak düzenleniyor.

3. Tunceli'de bulunan ilk önemli tarihi eserler.

4. Tunceli yöresindeki Akkoyunlu ve Karakoyunlu dönemlerinden kalma koçbaşlı mezar taşları.

5. FEST Travel’ın Mayıs 2018’de bölgeye düzenlediği kültür gezilerinden bir grup.HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER Kültür & Sanat HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU