18 Şubat 2019 , Pazartesi
04-05-2018 10:13 Kategori: Kültür & Sanat

Çizgiyi Reklama Taşıyan Orhan Büyükdoğan

Çizgiyi Reklama Taşıyan  Orhan Büyükdoğan
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Henüz renkli televizyonlar yokken, çizgi hikayeleri ile hayatımızı renklendiren Orhan Büyükdoğan’ın eserlerinin bir araya geldiği ‘Düşsel Tiplemeler: Orhan Büyükdoğan Karikatürleri’ isimli karikatür sergisi 4 Mayıs – 3 Haziran tarihlerinde Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi’nde izleyici ile buluşuyor."

Resim, çizgi roman, karikatür, çizgi filmin dışında müzik, bilim ve felsefe ile de yakından ilgilenen çok yönlü sanatçı Hayat Mecmuası’nın arka kapağında yayımlanan çizgi hikayeleri ile hafızalara kazındı. Ali Baba ve 40 Haramiler (1960), Alaaddin’in Sihirli Lambası (25 hafta, 1962), Altın Saçlı Kız (23 hafta, 1964) gibi çizgi öyküleri ile hayatımızda yer etti. Halkla bütünleşen, ağızdan ağıza dolaşan, reklamı halka sevdiren, reklam filmlerinin yaratıcısı Büyükdoğan’ın eserlerinin yer alacağı sergi 4 Mayıs’tan itibaren görülebilecek.

ORHAN BÜYÜKDOĞAN KİMDİR?

1935’te İstanbul’da doğan Orhan Büyükdoğan 1960 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Çizgi filme ilgisi Akademide öğrenciyken başlayan çizer, ilk denemelerini sinemalarda oynatılan Walt Disney filmlerinin kesilip atılan parçalarıyla yaptı. İlk karikatürünü 1956 yılında Akbaba Dergisi’ne çizdi. Dolmuş ve Tef gibi mizah dergilerinde karikatür, Hayat Mecmuası’nda karikatür ve çizgi romanları yayımlandı.

Siyah beyaz ekrana yansıyan reklam filmleri büyük beğeni toplayınca, 1971’de Orhan Büyükdoğan Cartoon Film Studiosu’nu kurdu. 400’ü aşkın çizgi film üretti. Anadolu Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Reklamcılar Derneği Kristal ElmaYer: Kadıköy Belediyesi Karikatür EviHABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER Kültür & Sanat HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU