23 Ocak 2019 , Çarşamba
29-01-2018 11:43 Kategori: Kültür & Sanat

65’inci yılını MTSO Sanat Galerisi’nde Kutladı

65’inci yılını  MTSO Sanat Galerisi’nde Kutladı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Ressam Adnan Olgun, resimle tanışmasının 65’inci yılını Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Sanat Galerisi’nde açtığı kişisel resim sergisi ile kutladı. Olgun’un eski ve yeni resimleri aynı sergide sanatseverlerle buluştu. "

MTSO Sanat Galerisi Adnan Ongun’un Retrospektif Resim Sergisi’ne evsahipliği yaptı. Yağlıboya 48 eserin yer aldığı serginin açılışına MTSO eski Meclis Başkanı Faik Burakgazi, Sanat Galerisi Sorumlusu Seda Şahbaz ile çok sayıda sanatsever katıldı. 

Resimle 1953 yılında orta birinci sınıf öğrencisiyken tanıştığını anlatan Ongun, “Nigar isminde halen unutamadığım resim öğretmenime duyduğum sevgi sonrasında bu sanata aşık oldum ve 65 yıldır hiç bırakmadım” dedi. 1960 yılında ilk sergisini açtığını dile getiren Ongun, bugüne kadar 6’sı İstanbul’da olmak üzere 23 kişisel ve 20 de karma resim sergisi açtığını söyledi. 

Genellikle çektiği fotoğrafları tuvale döktüğünü bu nedenle ağırlıklı doğa resimleri çizdiğini ifade eden Ressam Ongun, yağlıboya çalıştığını ifade etti. Sergisinde geçmişten bugüne kadar yaptığı resimlerden karma bir koleksiyon oluşturduğunu anlatan Ongun, “1959 yılında yaptığım ve ilk sergimde de yer verdiğim İstanbul Anadolu Hisarı resmim de bu karma koleksiyonum içinde yer aldı” dedi. Aynı zamanda sergideki resimleri arasında Mersin’e özgü Begonvil çiçeği yapraklarını kurutup yapıştırmak suretiyle resmettiği bir eserinin yer aldığına da değinen Ongun, kendisini Otodidaktik ( kendi kendisini yetiştiren) bir sanatçı olarak tanımladı. 

65 yıldır çalışmalarını aynı aşk ile sürdürdüğünü vurgulayan Ongun, “Resimlerimin Türkiye’nin yanı sıra yurtdışındaki birçok özel koleksiyonda da olmasının gururunu yaşıyorum. Kıbrıs, İngiltere, Almanya ve Amerika’dan talep görmek beni mutlu ediyor” dedi. 

Çalışmalarını Mersin’deki özel atölyesinde sürdürmekte olan Ongun’un yağlıboyanın yanı sıra karakalem, cam altı, cam üstü ve vitray çalışmaları da bulunuyor.

7 Şubat 2018 Çarşamba gününe kadar açık olacak sergi, hafta içi 08.30 – 18.00, cumartesi günü ise 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER Kültür & Sanat HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU