19 Mart 2019 , Salı
08-03-2018 15:18 Kategori: Güncel

Kadın Evin Değil Hayatın, Özgürlüğün, Barışın Direğidir

Kadın Evin Değil Hayatın, Özgürlüğün, Barışın Direğidir
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca ile HDP Milletvekilleri Bedia Özgökçe Ertan, Mizgin Irgat ve Dilan Dirayet Taşdemir, Van'da düzenlenen 8 Mart mitingine katıldı. Binlerce kadının katılımıyla coşku içinde geçen mitingde söz alan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, şu ifadeleri kullandı. "

Kadın kırımına ve katliamlarına karşı alanlardayız. Binlerle, milyonlarcayız. Figen Yüksekdağ, Sabahat Tuncel, Tuğba Hezer bugün direniş ve mücadeleleriyle aramızdadır. Onları hiç bir şey bizden koparamaz. Şu anda on binler zindanlarda direniyoruz. Sisê Ana şahsında tüm kadın yoldaşlarımızı bir kez daha selamlıyoruz. Biz bin yıllardır mücadele ediyoruz. 

Kadın Evin Değil Hayatın, Özgürlüğün, Barışın Direğidir 

“Kadın evin direğidir” diyorlar ya işte biz artık bunu kabul etmiyoruz. Kadın evin değil hayatın direğidir, özgürlüğün direğidir, kadın barışın direğidir. 

Arap, Êzidî, Süryani kadınlara yönelik bütün katliamlara şiddetle karşı çıkmaya devam edeceğiz. Tacizi, tecavüzü meşrulaştıran zihniyetlere karşı mücadele edeceğiz. Bu kirli politika sahiplerinin kadınlara yönelik saldırılarını bertaraf edeceğiz. Demokrasi için bugün alanlara çıkan, meydanlara çıkan, iradesine sahip çıkın milyonlarca kadın, kirli siyaseti bir kez daha tasfiye edecek. Kayyumlarla halkın iradesi hiçe sayıldı. Eş Başkanlık sistemine saldırı ile kadın mücadelesi hedef alındı. Demokratik siyaset için direniyoruz. Bugün parlamenterlerimiz rehin edilmiş, demokratik muhalefete meclis kapatılmış durumda. İşte bunu kabul etmiyoruz.

Kadın Düşmanlığıyla Yürütülen Bir Savaş Var 

Türkiye zindanlarında binlerce Kürt kadını var. Eğer biz kadınlar mücadele etmezsek, birliğimizi Bakur, Başûr, Rojhilat ve Rojava’da sağlamazsak, bize ölümü hak görüyorlar ve görecekler. 48 gündür kadınlar katlediliyor, çocuklar katlediliyor. AKP-MHP ortaklığıyla şu anda bir kadın düşmanlığıyla yürütülen bir savaş var. 

Erdoğan, Bahçeli, Yıldırım, Kılıçdaroğlu Kadınlara Düşmanlık Yapıyor 

Erdoğan, Bahçeli, Yıldırım, Kılıçdaroğlu’nu duyuyorsunuz nasıl da kadınlara düşmanlık yapıyorlar. Kadınların evden çıkmasını istemiyorlar. İşte buna karşı Kürt halkı iradesini ortaya koyduğu anda binlerce kişi tutuklanıyor, katliamlar başlıyor. Bu haksızlığa karşı duracak olan kadınlardır. Bunun için de kadınların örgütlenmesi lazım. Bugün Ankara’da 8 Mart’ı kutlayan kadınlar şiddet ve baskıya maruz kalmaktadır. Bizler kadınlara dönük bu saldırıları asla kabul etmeyeceğiz. 

Bizim AKP iktidarından hiçbir umudumuz ve beklentimiz kalmadı. Onların inancı ve feraseti ancak şiddet ve zorbalıktır. Bu ülkeye demokrasi ve özgürlüğü getirecek olan kadınlardır. Rakka’da ve Ortadoğu’da demokrasiyi ve özgürlüğü getirecek olan kadınlardır. Bugün hayatın her alanı, sokaklar, evler kadınlar için birer mücadele alanıdır. 

8 Mart Bütün Kadınlara Kutlu Olsun, Başarı Kadınlarındır

Dünyada 8 Mart 108 yıldır özgür bir şekilde kutlanıyor, buna karşın 21’inci yüzyılda bile hala Türkiye’de 8 Mart kutlanamıyor. Bütün bunlara rağmen yine de söylemek istiyorum: 8 Mart bütün kadınlara kutlu olsun. Başarı kadınlarındır. 

Bugün OHAL ve KHK ile kadınlar hapsedilmek isteniyor. Buna karşın kadınlar yine de barış ve özgürlük mücadelesine katkı sunmak istiyor. “An serkeftin an serkeftin” diyoruz. Newroz ruhu ve coşkusuyla bütün kadınların 8 Mart’ı kutlu olsun. Başarı ve zafer mutlaka kadınların olacaktır.HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER Güncel HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU