18 Aralık 2018 , Salı
20-11-2017 11:48 Kategori: Güncel

Başkan Tarhan’ın Mücadelesi Zeytinleri Kurtardı

Başkan Tarhan’ın Mücadelesi Zeytinleri Kurtardı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Mezitli Çamlıca Mahallesi’nde İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okul yapımı için Orman Bölge Müdürlüğü’nden aldığı arazide bulunan zeytinliği kesilmekten Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan kurtardı. "

Mezitli Çamlıca Mahallesi’nde orman arazisi içerisinde bulunan bir alan, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından okul yapımı için Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredildi. Okulun yapılacağı alan 80’li yıldan bu yana zeytinlik olarak kullanılan alanda bulunan ağaçların kesilmek istenmesi vatandaşlarla görevlileri karşı karşıya getirdi. Polis, Orman Bölge Müdürlüğü, Toroslar Elektrik Dağıtım ekipleri ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin kepçelerle birlikte 170 zeytin ağacının bulunduğu bölgeye gittiklerinde vatandaşların tepkisiyle karşılaştılar. Polisler, görevliler ve kepçeyi alanda gören vatandaşlar kesimi durdurmak için müdahale etti. Bazı vatandaşların baygınlık geçirmesi üzerine bölgeye sağlık ekipleri ve ambulanslarda sevk edildi.

Yaşanan gerginliği haber alarak bölgeye giden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, İl Milli eğitim Müdürü Adem Koca, Mezitli İlçe Emniyet Müdürü İsmail Petek ve Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileriyle görüşerek, kesimin durdurulmasını sağladı. Bölgede yaşayan vatandaşlarla da görüşen Başkan Tarhan, projenin zeytinliklerin korunacağı şekilde uygulanacağı garantisini verdi.

GEREKLİ SÖZÜ ALDIK

Mezitli’de her buldukları boş alana ağaç dikip koruluk yaptıklarını söyleyen Başkan Tarhan, “Kentin en merkezi yerlerinde 36 Jakaranda koruluğunun yanı sıra zeytin ve kayısı korulukları yaptık. Böylesi yeşile ve ağaçlandırmaya önem verdiğimiz bir yerde zeytin ağaçlarının kesilmesine razı olamayız. Konuştuğumuz ve gereken duyarlılığı gösteren yetkililere, alana kadar gelerek olayın büyümesini engelleyen Mezitli İlçe Emniyet Müdürü İsmail Petek’e teşekkürler ediyorum. 170 ağaçtan yaklaşık 100 tanesi okul alanı içerisinde bulunuyor. Zeytinliğin korunması ile ilgili tüm sözleri aldık. Ancak alanda bulunan yapılaşmayla ilgili kimsenin yapacağı bir şey yok. Kanunlar çerçevesinde hareket edilerek sorunsuz şekilde okulumuzun yapılması sağlanacaktır” dedi.

BÖLGE HALKINDAN TEŞEKKÜR

Bölgede yaşayanlar, Zeytinliğin kesilmeyeceği kararı üzerine Başkan Tarhan’a gösterdiği duyarlılık nedeniyle alkışlarla teşekkür ettiler. Kuyuluk’un belde olduğu dönemde Belediye Başkanı tarafından kendilerine arazinin parselleyerek satıldığını iddia eden bir vatandaş gözyaşları içerisinde “30 yıldır burada oturuyoruz. Bize buralar Kuyuluk Belediyesi tarafından parayla satıldı. Sonradan orman arazisi olduğu ortaya çıktı. Bu zeytinlerin hepsini ben kendi elimle diktim. Şimdi kesilmesine nasıl razı olayım. Onlar benim çocuklarım gibi. Depresyon hastasıyım ve bu ağaçlarla ilgilenerek hastalığımı tedavi ediyorum. Zeytinlik alana okul yerleştirdiler. Bu nasıl adalet” ifadelerini kullandı.   

Çamlıca Mahalle Muhtarı Abdurahman Maruk da, bölgeye gelerek kendilerine destek vermesi nedeniyle Başkan Tarhan’a teşekkür etti.HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER Güncel HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU