12 Aralık 2018 , Çarşamba
28-06-2017 10:55 Kategori: Güncel

Yerli Otomobilin Yolu Ankara’dan Geçsin

Yerli Otomobilin Yolu Ankara’dan Geçsin
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara’nın yerli otomobilin araştırma geliştirme çalışmaları ile yedek parça ihtiyacını karşılayacak yeterlilikte olduğunu belirterek, “Ankara “babayiğit”e hem beyin hem vücut olmaya hazır” dedi. "

ATO Başkanı Gürsel Baran, yazılı bir açıklama yaparak, yerli otomobilin sağlıklı bir şekilde üretimi için görev paylaşımı yapılabileceğini ve bu paylaşımda Ankara’nın önemli rol oynayabileceğini ifade etti. 
 
Türkiye’nin büyümesini sürdürmesi ve işgücüne istihdam imkanı sağlayabilmesi için üretim ekonomine geçmesi gerektiğini kaydeden Baran, yerli otomobilin ekonomideki dönüşümün de simgesi haline geleceğini söyledi. Türk sermayesinin dünyada başarılı çalışmalara imza attığını hatırlatan Baran, “Bugün ülkemiz, gerekli konsorsiyumu oluşturabilecek, Pazar araştırması yapacak, doğru konsepti belirleyebilecek, özgün tasarımını geliştirebilecek, marka oluşturabilecek, pazarlamasını başarı ile gerçekleştirebilecek yani özetle yerli otomobili hayal olmaktan çıkartacak yeterliliğe sahiptir” dedi.
 
Yerli otomobil üretimi için, otomobil niteliğinin yanı sıra üretim merkezi, üretim ve nakliye koşulları ile işgücü maliyetlerinin dikkatle ele alınması gerektiğini kaydeden Baran, “Yerli otomobilde başarılı olabilmek için üretim merkezinin yol, iklim ve coğrafya koşulları dikkatle ele alınmalıdır. Üretim merkezleri birden çok bölgeye yayılarak hem risk hem de fayda paylaşılabilir. ” dedi.
 
Yerli otomobilin üretim başarısının araştırma-geliştirme gücüyle doğrudan ilişkili olduğuna dikkat çeken Baran, Ankara’nın yerli otomobilin ar-ge çalışmalarını yapabilecek kapasitesinin bulunduğunu dile getirdi. Bir otomobilin yaklaşık 3 bin ile 10 bin arası parçanın birleşiminden oluştuğunu hatırlatan Baran, Ostim Organize Sanayi Bölgesi’nin yerli otomobil için ihtiyaç duyulan yedek parçayı rahatlıkla üretebileceğini de ifade etti.  Baran, şunları söyledi:  
 
“Yerli otomobili üretecek ‘babayiğit’e ar-ge çalışmaları yapacak beyin ve yedek parçayı üretecek bir tedarikçi hazır. Ankara her ikisi için de biçilmiş kaftandır. Üniversiteleri, 8 teknoparkı, 11 organize sanayi bölgesi, 29 Ar-Ge merkezi ile yerli otomobilin tüm araştırma geliştirme faaliyetlerini yürütebilir. OSTİM’deki 5 bini aşkın işletmemiz sadece Ankara’ya değil tüm ülkeye hatta Ortadoğu’ya rüştünü ispatlamış durumdadır. Yerli uçağa malzeme üreten gözbebeğimiz OSTİM’imiz yerli otomobilin ihtiyacı olan yedek parçaları elbette üretir”HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER Güncel HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU