20 Şubat 2019 , Çarşamba
06-02-2017 11:16 Kategori: Güncel

Türkiye - Mısır İlişkileri Isınıyor

Türkiye - Mısır İlişkileri Isınıyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Türk yatırımcılara halen sıcak bakılan Mısır’da Türkiye ile Mısır ticaretini canlandıracak yapısal reformlar hızla sürüyor."

Mısır ile ticarette yaşanan sorunların konuşulduğu Mısır temaslarından TOBB Heyeti olumlu sinyallerle döndü.

Mısır Ticaret, Sanayi ve Tarım Odaları Federasyonu Başkanı Ahmet Al Wakil’in davetlisi olarak kısıtlı katılımlı bir heyetle Kahire’ye giden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Heyeti, burada 4 yıllık aranın ardından ilk kez düzenlenen Mısır – Türkiye İş Forumu’na katılarak sorunları konuştu. Heyette TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na İstanbul Ticaret Borsası Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Ali Kopuz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Bolvadin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Tabak, iş adamları ve bazı gazeteciler eşlik etti.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki Türk heyeti Mısır’da bir dizi temasta bulundu. Süveyş, Nil ve Afrika dahil 2 milyar tüketiciye ulaşacak bu önemli coğrafyada Türk işadamları, ticaret ve yatırımın yeniden canlandırılması adına önemli adımlar attı. Temaslar sırasında üretici kayıt sistemi yüzünden Mısır ile Türk firmalarının ticari ilişkilerinde yaşanan belirsizlikler, laboratuvar uygulamalarıyla gelen ilave yükler, ödemelerde ve gümrük noktalarındaki sıkıntılar ile Ro-Ro seferlerine Sina’nın kapanması görüşülen öncelikli konular arasında yer aldı.

“Darbe Sonrası Bakan Düzeyinde İlk Görüşme”

Program kapsamında, Mısır’dan yaklaşık 80 firma, Türkiye heyetinin yanı sıra Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği tarafından belirlenen ve Kahire’deki aktif Türk firmalarının katılımıyla Mısır-Türkiye İş Forumu gerçekleştirildi.

Forum açılış konuşmalarını, Mısır Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu Başkanı Ahmet Al Wakil ile TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu gerçekleştirdi. Forum kapsamında ayrıca, Mısır’da yatırım fırsatları ve önümüzdeki dönem yatırım projeleri konusunda Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Müsteşarı ve Mısır Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu Genel Sekreteri Dr. Ala Ezz tarafından bir sunum gerçekleştirildi.

İş Forumu kapsamında, Türk ve Mısır firmaları arasında çok sayıda iş görüşmesi gerçekleştirildi. TOBB heyeti ziyaret programı kapsamında İş Forumu yanı sıra LİMAK tarafından yapımı gerçekleştirilen Kahire Havaalanı 2 No’lu Terminal’i de ziyaret etti.

Temaslar sırasında Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Tareq Qabi tarafından Bakanlık binasında kabul edilen TOBB Heyeti burada bir süre heyet halinde görüşme gerçekleştirdi. Heyet görüşmesi sonrasında, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kahire Maslahatgüzarı Ali Rıza Güney, Mısır Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu Başkanı Ahmet Al Wakil Mısırlı Bakan Qabi ile ayrıca görüşerek Mısır’da faaliyet gösteren Türk firmalarının taleplerini anlattı. Üretici kayıt sistemi yüzünden Mısır ile Türk firmalarının ticari ilişkilerinde yaşanan belirsizlikler, laboratuvar uygulamalarıyla gelen ilave yükler, ödemelerde ve gümrük noktalarındaki sıkıntılar ile Ro-Ro seferlerine Sina’nın kapanması görüşülen konular arasında yer aldı. Hisarcıklıoğlu görüşme sonrasında, “Darbenin ardından Bakan düzeyindeki ilk görüşmeyi yapmış olduk” dedi.

Aşut: “Yapısal Reformlar Hızla Sürüyor”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, Mısır dönüşünde yaptığı değerlendirmede oldukça verimli bir forum gerçekleştiğini söyledi. Mısır’ın Türkiye için önemli bir pazar olduğuna dikkat çeken Aşut şu bilgileri verdi: “Mısır Ticaret, Sanayi ve Tarım Odaları Federasyonu’na kayıtlı 4 milyon 300 bin yatırımcı var. Bünyesinde 26 tane Oda bulunuyor. Mısır’ın Türkiye’den ithalatı 1,2 milyar dolar, ihracatı ise 2,7 milyar dolar. Aynı zamanda turizm açısından da temaslarımız var. Geçen yıl 110 bin Mısırlı Türkiye’yi ziyaret ederken 60 bin Türk Mısır’ı ziyaret etti. Türkiye olarak Mısır’ın 4’üncü ticaret ortağıyız. Türkiye’nin Mısır’da yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırımı var. Bu yatırımlarla 60 bin Mısırlıya istihdam sağlıyoruz

Kahire’ye iner inmez Türk – Mısır işbirliğinin güzel örnekleri arasında yer alan Kahire Havaalanı’nda karşılaştıkları manzaradan gurur duyduğunu dile getiren Aşut, önümüzdeki süreçte iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin artarak devam edeceğine inandığını söyledi. Mısır’da ekonomik ve demokratik yapısal reformların hızla sürdüğünü bildiren Aşut, Mısır’ın bir uygarlıklar ülkesi olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu yılın ortalarına doğru Mısır’ın, eski zenginliğine kavuşmuş olacağına inanıyorum.  Türkiye üzerinden yapılan ticaretin artması yönünde önemli yapısal reformlar devam ediyor. Ancak gözlemlediğimiz en önemli konu Türk yatırımcılara halen sıcak bakıyor olmaları. Bu nedenle Mersinli yatırımcılara tavsiyem eski ortaklıklarını yeniden canlandırma yönünde adım atmaları ve ilişkilerini sıcak tutmaları. Türkiye Mısır ilişkilerini artıracak önemli gelişmeler bekliyoruz.”HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER Güncel HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU