22 Haziran 2018 , Cuma
06-09-2017 12:16 Kategori: Güncel

Soner Serttaş: Ülkemiz Gücüne Güç Katacak

Soner Serttaş: Ülkemiz Gücüne Güç Katacak
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Serttaş Bakliyat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Soner Serttaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) 2017'nin ağustos ayına ilişkin ihracat verilerini açıklamasının ardından açıklamalarda bulundu"

Almanya ile yaşanan siyasi krizin ticarete yansımamasının sevindirici olduğunu dile getiren Serttaş, 'Bu, devletimizin doğru bir politika yürüttüğünün göstergesidir' dedi.

Serttaş Bakliyat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Soner Serttaş, TİM'in açıkladığı verilerin iş dünyası başta olmak üzere herkesin yüzünü güldürdüğünü belirterek şunları söyledi:

'İhracat ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,9 artarak 12 milyar 439 milyon dolar oldu. Yılbaşından bu yana ihracat, yüzde 10,7 artış ile 102,5 milyar dolara ulaşırken, son 12 aylık ihracat, yüzde 7,8 artışla 151,8 milyar dolar oldu. Bu da iş dünyası başta olmak üzere ülkece yüzümüzü güldürdü. Demek ki devletimizin ihracatın gelişmesi için yaptığı yatırımlar karşılığını alıyor.'

Tarım grubunun ihracatta önemli bir payı olduğunu ifade eden Serttaş, 'Geçen yılın aynı ayında ihracatın yüzde 13,4'ünü oluşturan tarım grubunda yüzde 2,6'lık artış gerçekleşti ve 1 milyar 669 milyon 787 bin dolarlık ihracat yapıldı. Bu tablodan hareketle diyebiliriz ki tarım, ihracatın önemli bir bölümünü oluşturuyor ve ülkemize ekonomik açıdan büyük katkı sağlıyor. Tarım ihracatının da bu denli artması, bizler adına gurur verici' dedi.

"Devletimiz Dış Politikada Doğru Bir Yol İzliyor"

En çok ihracat gerçekleştirilen ülkenin Almanya olduğunu aktaran Soner Serttaş, 'Verilere baktığımızda, ağustos ayında en fazla ihracat yaptığımız ülke yine Almanya. Almanya’ya, Ağustos’ta 1 milyar 310 milyon dolar ihracat gerçekleştirilmiş. Almanya ile yaşanan siyasi krizin ticarete yansımaması sevindirici. Bunun da devletimizin dış politikada doğru bir yol izlediğinin göstergesi olduğunu düşünüyorum. TİM'in bu yıl için hedef olarak koyduğu 155 milyar dolarlık bir rakam var. Geride kalan 4 ayda bu hedefin kolay bir şekilde yakalanıp ülkemizin, gücüne güç katmasını temenni ediyorum' dedi.HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER Güncel HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU