20 Şubat 2019 , Çarşamba
30-11--0001 00:00 Kategori: Güncel

Deniz Suyu Dolu Havuzda Yetiştirilen 5 Bin Balık Denize Bırakıldı

Deniz Suyu Dolu Havuzda Yetiştirilen 5 Bin Balık Denize Bırakıldı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

" Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Su Ürünleri Fakültesi, doğal balık stoklarını korumak ve güçlendirmek amacıyla deniz suyu dolu havuzda yetiştirdiği 10-15 cm boya ulaşmış levrek ve çipuraları denize bıraktı.Su ürünleri Fakültesi Dekanı..."

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Su Ürünleri Fakültesi, doğal balık stoklarını korumak ve güçlendirmek amacıyla deniz suyu dolu havuzda yetiştirdiği 10-15 cm boya ulaşmış levrek ve çipuraları denize bıraktı.

Su ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oya Işık, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Dursun Avşar, Doç. Dr. Caner Enver Özyurt ve öğrenciler yetiştirme havuzlarında bulunan levrek ve çipuraları kepçelerle alarak taşıma kapları ile deniz kenarına getirdi. Öğrenciler ve akademisyenler denize girerek balıkların adaptasyonunu sağladı. Su Ürünleri Fakültesi'nin havuzlarında yetiştirilen yaklaşık 5 bin balık, öğrenci ve akademisyenlerin yardımıyla doğal ortamları olan denize bırakıldı.

ÇÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oya Işık, deniz ve iç sularımızın ülkemizin zenginliği olduğuna dikkat çekerek, bu verimli alanların korunması konusunda herkesin bilinçli ve duyarlı olması çağrısında bulundu. Dekan Prof. Dr. Işık konuşmasına şöyle devam etti: "Denizlerimiz ve iç sularımız ülkemizin zenginliğidir. Denizlerimizi gelecek nesillere kullanılabilir ve temiz şekilde bırakmak istiyorsak su ürünleri mühendisliğine önem vermemiz gerekiyor. Su ürünleri mühendisliği, deniz ve iç sularımızı canlı kaynakları ile birlikte gelecek nesillere kullanılabilir şekilde sunma eğitimini veriyor. Sadece bu canlıların biyolojisi değil, aynı zamanda Su Ürünleri Mühendisliği eğitimini de veriyoruz. Çukurova üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde temel mühendislik derslerinin yanı sıra aynı zamanda balıkçı kaptanlığı, donanımlı dalış, su ürünleri tesislerinin projelendirilmesi ve su ürünlerinde mekanizasyon gibi dersleri de öğrencilerimize vermekteyiz. Bugünkü faaliyetimizde olduğu gibi, uygulama ağırlıklı bir eğitimle ülkemize hizmet edecek su ürünleri mühendislerini yetiştiriyoruz."

ÇÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Dursun Avşar da aşırı avlanmaya ve balık stoklarının tükenmesine dikkat çekerek şunları kaydetti: "Türkiye’nin su ürünleri üretimi iç sular, yetiştiricilik ve denizel kesiminden gelmekte. Özellikle denizel kesimden gelen türlerin oluşturduğu stoklar üzerinde şu anda aşırı avcılık baskısı var. Denize bıraktığımız levrek ve çipura da bizim Akdeniz kıyılarımızda aşırı derecede avladığımız balık türleri arasında yer alıyor. Hiç olmasa bunların doğal stoklarının yenilenmesi ve kendine gelmesi açısından fakültemiz bu faaliyetiyle bir katkı sağlamaya çalıştı."

Balık stoklarının dünya genelinde tükenme noktasına geldiğini vurgulayan Doç. Dr. Caner Enver Özyurt, Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nin farkındalık yaratmak ve geleceğimize sahip çıkmak adına böyle bir etkinlikle kamuoyunun dikkatini çekmek istediklerini, eğer tablonun böyle devam etmesi durumunda balığın ulaşılması zor ve lüks bir besin olacağını söyledi.

AKDENİZ’İN BALIKÇILIKTAKİ PAYI YÜZDE 6

Doç. Dr. Caner Enver Özyurt, Çukurova’nın karasal kesimdeki verimli yapısının İskenderun ve Mersin körfezlerinde denizde de devam ettiğini, bu nedenle Akdeniz'de avlanan balıkların neredeyse bütünün bu alandan elde edildiğini belirtti. Bu verimli yapının aynı zamanda yoğun bir balıkçılık baskısına da sebep olduğunu kaydeden Özyurt, şunları söyledi: "Karataş’tan itibaren Suriye sınırına kadar olan bölgede 11 tane balıkçı barınağı bulunuyor. Ülkemizdeki en büyük trol filosu bu bölgede faaliyet gösteriyor. Gırgır filosu ise giderek büyüyor. Akdeniz’in balıkçılıktaki payı yüzde 6 düzeyinde. Bunun da büyük bir kısmı İskenderun ve Mersin Körfezi'nden elde ediliyor. Hedef türlerin büyük kısmı ekonomik değeri yüksek (keserbaş babunya, karides, lahos vb.) türler. Bu da sürekli av baskısının artmasına neden oluyor. Ancak dünya genelinde olduğu gibi bölgemizde de tüm balık stokları tükenme seviyesine geldi." CİHANHABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER Güncel HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU