13 Aralık 2018 , Perşembe
16-02-2018 14:15 Kategori: Dünya

Yetişmiş Eleman Bulamamaktan Şikayetçi

Yetişmiş Eleman Bulamamaktan Şikayetçi
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 16 No’lu İnşaat Malzemeleri Üretimi ve Ticareti Meslek Komitesi Başkanı Erol Berktaş, sektörde yetişmiş eleman bulamamaları nedeniyle üretimin büyük bölümünün şehir dışına kaymasından şikayetçi."

Gerek üretim bölümünde gerekse satışta teknik bilgisi yeterli personel bulamadıklarına dikkat çeken 16 No’lu Komite Başkanı Erol Berktaş, “İhtiyacımız olan inşaat malzemelerini üretecek makineleri kullanacak personelimiz olmadığı için makine yatırımını da bu makineyle gerçekleştirilebilecek üretimi de yapamıyoruz. Bunların hepsi zincirin birer halkası. Personel yoksa makine yok. Makine yoksa üretim yok. Biz de bu sorunun çözümü için mecburen şehir dışına yöneliyoruz. Sektörümüzde üretim yapmak isteyen arkadaşlarımız da yatırım için İstanbul gibi büyük şehirlere yönelmek durumunda kalıyor” ifadelerini kullandı. 

Bu durumun avantajını da dezavantajını da yaşadıklarına değinen Berktaş, nakliye maliyetlerinin eklenmesi nedeniyle Mersin’e getirdikleri ürünlerde fiyat artışı yaşanmasına rağmen İstanbul’dan Türkiye’nin her noktasına ulaşımın kolay olması nedeniyle farklı bölgelere ürün gönderirken nakliye avantajı yakalandığını söyledi. Berktaş, her zaman şehir dışına yatırım yapmanın mümkün olmadığını da kaydederek, zaman zaman fason üretime başvurmak durumunda kaldıklarına değindi. 

Üretimde olduğu gibi inşaat malzemesi satışı gerçekleştiren firmaların da teknik personel bulmakta zorlandığını anlatan Berktaş, “Eğer bir personel bulup zaman içinde yetiştirecek olursak, sektörde yeterli eleman olmadığı için bu az bilgiye sahip personel paylaşılamaz kişi konumuna geliyor. Bu durum bir anda personelin maliyetini artırıyor ve bir süre sonra o kişiyi işyerinizde tutamaz oluyorsunuz” değerlendirmesini yaptı. Bu durumun çalışanı da uzun vadede sıkıntıya soktuğuna değinen Berktaş, böyle durumlarda uzmanlaşmanın mümkün olmadığını anlattı. 

“İnşaat Malzemesi Üreticileri İçin Sanayi Sitesi İstiyoruz”

İnşaat malzemesi üreticilerinin Mersin’de dağınık alanlarda faaliyet gösterdiğine de değinen Erol Berktaş, bu durumun gerek gürültü gerekse üretim sırasında oluşan atıklar nedeniyle çevre kirliliğini beraberinde getirdiğini anlattı. Aynı zamanda bu firmaların büyük makinelerinin ya da ürünlerinin kaldırılıp indirilmesi için kullandığı vinçlerin de gerek trafiğe gerekse çevre sakinlerine önemli ölçüde sıkıntı verdiğini vurgulayan Berktaş, “Tüm bu sorunlar, bu iş kolundaki üreticilerin şehir dışında bir merkezde toplanması ile çözülebilir” dedi. 

Şehir içine büyük araçların girememesi nedeniyle yükleme ve boşaltmalarda da ciddi sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Berktaş, böyle bir sitenin kurulması halinde üreticinin kazanacağını ifade ederek şunları söyledi:  “Üretici aynı merkezde bir araya gelirse organize sanayi bölgelerlinde olduğu gibi elektrik doğalgaz gibi bazı konularda avantajlar da elde edebilir. Ya da ortak tüketim malzemelerinin ortak alımları yapılarak fiyat avantajları sağlanabilir. Aynı zamanda alüminyumdan panjur üreticisine PVC üreticilerine kadar tüm sektör bir arada bulunduğunda, sinerji de oluşacaktır. Böylece müşteri bir firmaya geldiği zaman ihtiyaç duyabileceği diğer hizmetleri de aynı noktadan alabilecek, ekstra bir araştırma yapmasına, zaman kaybetmesine gerek kalmayacaktır. Böyle bir site oluşumu için, sosyal donatılarının da olacağı göz önünde bulundurulursa, 50 dönüme yakın bir arazinin yeterli olacağını düşünüyorum.

“KDV Yüzde 8-10 Bandına Çekilmeli”

Sektörü zorlayan bir diğer konunun KDV oranları olduğunu anlatan Erol Berktaş, kayıtdışı çalışan firmalarla rekabette zorlandıklarını vurguladı. Kayıt altında, dürüst çalışan firmaların yüzde 18 KDV ödediğini hatırlatan Berktaş, “Bu şartlar altında satış sırasında düzgün çalışan firma yarışa yüzde 18 dezavantajlı başlıyor. Kayıtdışı çalışan firmalar ise KDV’nin yanı sıra işçisinin SGK ücretlerini de ödemiyor ve bu kez rekabetteki makas giderek açılıyor. Çok sıkıntı yaşıyoruz” dedi. 

KDV oranının yüzde 8-10 bandına çekilebilmesi halinde bir taraftan kayıt altında çalışan firmaların daha rahat ödeme yapabileceğine, diğer taraftan satışta daha uygun rakamlarla ürünlerini satılabileceğine değinen Berktaş, “Ayrıca bu uygulama gerçekleşirse artan satışlarla piyasa canlanır hem de devlet vergi tahsilat oranını artırabilir” dedi. İnşaat malzemesi ihracatı sırasında biriken KDV alacaklarından da şikayetçi olan Berktaş, ihracatta KDV’lerin zamanında ödenmemesi nedeniyle sorunlar yaşandığını söyledi. 

“Döviz Kurlarındaki Artış Ödemeleri Sıkıntıya Soktu”

Döviz kurlarındaki artıştan da sektörün olumsuz etkilendiğini kaydeden Erol Berktaş, şunları söyledi: “Yaklaşık 2 – 3 yıl önce dövizle borçlanıp bankalardan leasing kullanarak makine yatırımı yapan firmalarımız bugün ciddi sorunlar yaşıyor. Çünkü artan döviz 100 bin dolarlık borcu 300 bin dolara çıkardı. Ekonomik darboğaz yaşayan firmalar artan bu borç yükünün altından kalkamaz hale geldi. Bir taraftan borçlarını zamanında ödeyemedikleri için faiz yükü altında da kalmaya başlayınca maalesef iflaslar yaşanmaya başladı. Bu noktada bankalarımızdan biraz daha kolaylık sağlamalarını bekliyoruz. Biraz esnek davranarak borç yapılanmasına gidebilirler. Örneğin TL üzerinden borçlar sabitlenip taksitlendirilebilirse yatırımcı da borcunu daha rahat ödeyebilir. Ödenmeyen yüksek borcun bankaların da işine yarayacağını düşünmüyorum. Yapılandırılıp ödenebilecek borç bizleri de bankaları da rahatlatacaktır.”

“Enerji Giderimiz Arttı”

Maliyetlerini artırıcı unsurlar arasında enerji giderlerinin de önemli bir yer tuttuğuna değinen Erol Berktaş, Türkiye Elektrik Kurumu’nun özelleşmesiyle birlikte elektrik maliyetlerinin yükseldiğini anlattı. “Makinelerimiz elektrikle çalışıyor ve bu da giderlerimizi artırıyor” diyen Berktaş, tüm parametreler birleştiğinde rekabetçi fiyatlarla üretimde zorlandıklarını, fiyatlar yükseldikçe durgun piyasaların daha da durgunlaştığını dile getirdi. 

Komite olarak önümüzdeki süreç için taleplerini de anlatan Erol Berktaş, özellikle yurtdışı fuar organizasyonlarına değindi. Kendisini geliştirmek isteyen firmaların önünün açılması için fuar organizasyonlarında belirli bir sayının yakalanması zorunluluğunun kaldırılarak esneklik sağlanması talebinde bulunan Berktaş, “İstenen çoğunluğa ulaşmak kimi zaman mümkün olmuyor bu nedenle takip etmek istediğimiz fuarları kaçırmak durumunda kalabiliyoruz” diye konuştu. HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER Dünya HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU