22 Nisan 2019 , Pazartesi
16-03-2018 10:26 Kategori: Dünya

Mezitli Direniş Zaferi Tescillendi

Mezitli Direniş Zaferi Tescillendi
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Mezitli Belediyesi’nin bir süredir mücadelesini sürdürdüğü Tece Deniz Mahallesi’nde yer alan arazi için yeni bir müjdeli haber daha geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tece Deniz Mahallesi’nde bulunan plan; park ve yeşil alan işaretli bölge için daha önce verilen ‘Turizm Yatırım Belgeleri’ iptal edildi."

Mezitli Belediye Başkanlığı’na gönderilen 26 Şubat 2018 ve 27 Şubat 2018 tarihli iki yazıda ARŞEV Tur. Gıda Tar. San. ve Tic. Ltd. Şti ile AVŞ Tarım Gıda Turizm San. ve Tic. Ltd. Şti için verilen belgelerin iptal edildiği duyuruldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğünce gönderilen yazıda, “Yatırım döneminde belgelendirilmesine esas niteliklerini önemli ölçüde kaybetmiş olan tesise ait belge 22/02/2018 tarih ve belge 2634 Sayılı Kanunun 34. Maddesinin (e) bendi hükmü uyarınca iptal edilmiştir” denildi.

ALINAN KARAR SEVİNÇLE KAŞILANDI

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gönderilen yazı Mezitli’de yaşayanlar tarafından sevinçle karşılandı. Bölgede yaşayanların ve sivil toplum örgütlerinin yoğun mücadelesi sonrası yaşanan gelişmeleri değerlendiren vatandaşlar, “Bu sivil direnişin en önemli tescilidir. Yaşama alanlarımıza, çevremize yapılan bu tür saldırıları birlik içerisinde hareket edersek bertaraf edebileceğimizi dosta düşmana göstermiş olduk. Göstermiş olduğumuz mücadele de her zaman yanımızda olan Mezitli Belediye Başkanımız Neşet Tarhan’a teşekkür ederiz” dediler.

HAKIMIZLA BİRLİKTE DİRENDİK VE BAŞARDIK

Göreve geldiği günden itibaren söz konusu alanın yasalarda belirtildiği gibi Mezitli Belediyesi’ne verilmesi için mücadele verdiğini söyleyen Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ise, “Sosyal Demokrat Belediyecilik anlayışım gereği, halkın olan alanları halkın kullanımına açılması konusunda hassas bir çalışma yürüttük. Aynı hassasiyeti, belediyemizin uhdesinde olmayan yerler içinde göstermeye çalıştık. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın vermiş olduğu bu karar sürdürülen kararlı ve haklı mücadelenin ortaya çıkmasıdır. Sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, muhtarlarımız, Belediye Meclis Üyelerimiz efsanevi bir mücadele yürütmüşlerdir. Halkımızın Yasal Direniş Hakkının doğal sonucudur” dedi.

ALANLAR HALKIMIZIN KULLANIMINA AÇILMALIDIR

Mücadelenin ikinci adımında ise söz konusu alanın yasalarda belirtildiği gibi, park, spor alanı, günübirlik piknik alanı olarak düzenlenmesi için çalışma yapacaklarını ifade eden Başkan Tarhan, “TOKİ’ye devredilen bu alan mutlaka halkımızı kullanımına açılmalıdır. Şimdi mücadelemizi, alanın TOKİ’den geri alınarak belediyemize devredilmesi için sürdüreceğiz. Bu mücadelemizde de daha önce olduğu gibi tüm sivil toplum örgütlerini, siyasi partileri ve değerli halkımızı destek olmaya çağırıyorum” diye konuştu.HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER Dünya HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

27.3%

59.1%

13.6%

0%

0%


Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU